Výstavu pokladu na Karlštejně doplnily šaty císařského dvora

Šaty císařského dvora na Karlštejně | © Jan Krátký, Barrandov Studio a. s.

Od středy 3. srpna se mohou návštěvníci výstavy Karlštejnského pokladu kochat ceremoniálními oděvy Karla IV., Elišky Pomořanské, Václava IV. a Jana Očka z Vlašimi.

Věrné kopie dvorských slavnostních oděvů druhé poloviny 14. století pro Národní památkový ústav vyrobilo Barrandov Studio a. s. Šaty jsou ručně šité a zhotovené podle středověkých předloh, mimo jiné nástěnných maleb na Karlštejně, Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi a podle iluminací z Grandes Chroniques de France.
Čistě jen šití trvalo celých 365 hodin, ostatní práce (střih, výroba doplňků apod.) zabraly dalších bezmála 100 hodin. Kabátec Václava IV. krejčovští mistři šili celkem 120 hodin. Zhotoven byl podle dochovaného originálu z brokátového hedvábí.
Na oděvech byly použity kopie knoflíků, spon a ozdob podle předmětů přítomných v originále na výstavě Karlštejnského pokladu.
Čtyři oděvy včetně doplňků a figurín stály 302 603 Kč bez DPH, nejnákladnější byl šat arcibiskupa a později prvního českého kardinála Jana Očka z Vlašimi, jeho ušití přišlo na 80 330 Kč bez DPH.

Oděv Karla IV. – rumělkový plášť a světle šedá podšívka z hedvábí, tunika, nohavice v barvě pláště – zhotoven podle nástěnné malby v kostele Panny Marie na Karlštejně namalované kolem roku 1357, Karel IV. na ní přijímá relikvii houby od byzantského císaře Jana Palaiologa.

Ostatková scéna, Karlštejn, foto NPÚ
Oděv Alžběty Elišky Pomořanské – dlouhé šaty s výstřihem, dlouhé rukávy s hustě našitými knoflíčky, hedvábná vestička přes šaty. Šaty podle dobových iluminací charakteristického ženského oděvu druhé poloviny 14. století – spodní šat (cotte) a vrchní (surcot), opatřený tzv. čertími okénky (velké průramky).


Oděv Václava IV. – prošívaný kabátec z brokátu s hermelínovými pachy a knoflíky, punčochové kalhoty, zlatý opasek. Ušit podle Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi, představuje typický mužský oděv druhé poloviny 14. století inspirovaný francouzskou módou.

Votivní obraz, Václav IV., foto NPÚ
Oděv Jana Očka z Vlašimi – bohatě zdobený brokátový pluviál, kožené rukavice, saténová mitra, zdobená alba, podle Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi a obrazů z kaple sv. Kříže.

Jan Ocko, Karlstejn

Výstava Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV. je součástí Lucemburského roku
Kurátorka výstavy Naděžda Kubů (Národní památkový ústav), kopie historických ceremoniálních oděvů Nela Krajčová (manažerka, Fundus kostýmů a rekvizit, Barrandov Studio a. s.)
Tisková zpráva k výstavě zde

Fotografie předloh v tiskové kvalitě zde

Fotografie z vernisáže – Jiří Krátký, Barrandov Studio a. s.