Jak na Karlštejn

Nevíte, jak se jednoduše dostat na hrad Karlštejn? Nevadí, připravili jsme pro vás základní trasy.

POZOR:

Výluka na železniční trati Karlštejn - Beroun a zpět

Od 20. 4. 2017 do 5. 7. 2017

probíhá na trati Karlštejn - Beroun rozsáhlá úprava a oprava tratě a trolejového vedení. Osobní vlaky z Prahy do Berouna končí ve stanici Karlštejn. a většina osobních vlaků v úseku Karlštejn – Beroun nahrazena autobusy náhradní dopravy. Náhradní autobusová doprava je organizována dle výlukového jízdního řádu. Vybrané vlaky budou vedeny v prodloužené trase také v úseku Dobřichovice/Řevnice – Karlštejn. Ve stanici Karlštejn je zachována přestupní vazba mezi vlaky a autobusy náhradní dopravy. Čekací doba je 5 minut. Ve stanici Beroun není zachována přestupní vazba mezi vlaky a autobusy náhradní dopravy. Ve stanici Karlštejn nemusí být umožněn výstup z prvních dveří vlakové soupravy.

Vlaky v úseku Praha - Karlštejn jezdí dle jízdního řádu.

Více informací na webu Českých drah

Státní hrad Karlštejn najdete ve stejnojmenné obci nad řekou Berounkou asi 40 km od Prahy. Pro cestu na Karlštejn můžete využít několik možností:

 

1) Autem:

Při cestě na Karlštejn autem je nejlepší vyrazit z Prahy po D5 směr Plzeň (exit 10  Loděnice) a dále po ukazatelích přes obce Bubovice, Hlásná Třebaň až do Karlštejna. Stejnou cestu je možné využít také při cestě z Plzně po D5 ale v opačném směru. Od exitu 10 Loděnice je již cesta stejná.

Druhou možností je cesta přes Prahu-Radotín, Dobřichovice, Řevnice, Hlásnou Třebaň do Karlštejna.

Zaparkovat je možné výhradně na centrálním parkovišti ve spodní části obce. Informace o parkovišti a cenách naleznete na stránkách městyse Karlštejn. Na hrad je pak možné dojít cca po 15 minutách pěší chůzí. Městys Karlštejn je pěší zónou a všechny dopravní přestupky řeší městská policie Karlštejn! 2000 Kč se dají utratit lépe než za pokutu za špatné parkování.

2) Vlakem:

Vlakové spojení z Prahy nebo z Berouna na Karlštejn funguje každých 30 minut Vystoupíte na nádraží Karlštejn a před nádražím se dáte doprava, dále přes most přes  řeku Berounku, za mostem doprava a po 50 meterech doleva. Pak už jen obcí nahoru k hradu.

 

3) Na kole

V okolí Karlštejna vede celá řada turistických tras nebo je možné projet se po silnicích a objevovat krásy CHKO Český Kras. Na nádvoří hradu jsou pak u III. hradní brány umístěny stojany na odstavení Vašeho kola. Další informace pro cyklisty.

POZOR: Městys Karlštejn je celodenně pěší zónou a není možné obcí projíždět ani na kole. Prosíme o ohleduplnost k chodcům. Cyklisté musejí své kolo pěší zónou vést. Děkujeme za pochopení.