Solvayovy lomy

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 60 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Nedaleko od Karlštejna je možné navštívit také skanzen ve volné přírodě – Solvayovy lomy.

Skanzen tvoří několik objektů bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Budovy se zbytky technologických zařízení se nalézají ve zrušeném vápencovém lomu Paraple, v překrásné krajině Českého krasu.
Nedílnou součástí je i trvalá expozice Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu, umístěná v budově bývalých kanceláří a skladů.
Pravděpodobně největší zajímavostí skanzenu je rekonstruovaná polní lomová dráha s rozchodem 600 mm, představující názornou ukázku dopravy suroviny ve výklopných vozících tažených dieselovou lokomotivou.

Z Karlštejna můžete vyrazit autem do obce Bubovice z ní pak 2 km po rovině  cca 20 min. Za vesnicí (směrem na Loděnice) odbočuje vlevo žlutě značená stezka se symbolem kladívek ze silnice po polní cestě a vede až do lomu.


Tipy na výlet

Asi nejznámější český zatopený lom Velká Amerika leží přibližně 4 km od hradu Karlštejn.

Po prohlídce hradu Karlštejna můžete vyrazit na asi třičtvrtěhodinovou procházku k jednomu z nejznámějších českých lomů Malou Ameriku. Na rozdíl od jeho většího bratra...

Pokud rádi chodíte nejen po hradech, ale i po lese, můžete po prohlídce hradu Karlštejn vyrazit na dva nejznámější české lomy – Malou a Velkou Ameriku. Tento typ na...