Informace pro návštěvníky

Parkování

Centrální parkoviště v Karlštejně najdete při levém břehu řeky Berounky. Od parkoviště je to cca 2 km volnou chůzí na hrad. V časovém harmonogramu tak, prosím, počítejte s 30 minutami časové rezervy.

Více o parkovišti naleznete na stránkách provozovatele – Městyse Karlštejn

Přístupnost

Bezbariérový přístup pro handicapované

Bez asistence další osoby je na hradě Karlštejně možno navštívit bohužel pouze hlavní nádvoří. Další exteriéry a především expozice středověkého hradu jsou pro vozíčkáře přístupné pouze s doprovodem, který zajistí především vynesení a snesení z patra a do patra. S ohledem hladký průběh takové prohlídky žádá management hradu Karlštejn o předchozí domluvu na takové prohlídce. S ohledem na roční období a intenzitu návštěvního provozu lze vyhradit speciální čas, aby nebyla skupina časově omezována. Kontaktuje proto, prosím, naše rezervační oddělení na tel. 311 681 617 nebo +420 777 464 726.

Podlaha interiérů je hladká, dlážděná. Schody v interiérech i exteriérech hradu jsou velmi vysoké. Schodiště jsou opatřena zábradlím. Na I. okruhu je celkem 192 schodů (95 nahoru a 97 dolů), na II. okruhu je celkem 459 schodů (222 nahoru a 237 dolů). Z nádvoří do studničního areálu vede 73 schodů a stejnou cestou je nutno se vracet. Hrad není opatřen žádným výtahem.

Parkoviště se nachází v obci Karlštejn. Hrad je odtud vzdálen necelé 2 km do kopce. Lidé s tělesným znevýhodněním však mají možnost využít vyhrazené parkoviště, které se nachází v bezprostřední blízkosti hradu (cca 300 m od hlavní brány po asfaltové cestě téměř po rovině). Vůz však musí být opatřen patřičným označením. Označené vozy vozíčkářů pak mohou projet i pěší zónou v Karlštejně až na vyhrazené parkoviště u hradu – pro svatby (asi 200 metrů od vstupní hradní brány). Nejvyšší povolená rychlost v pěší zóně je 20 km/h.

UPOZORNĚNÍ: Příjezd a parkování přímo před I. hradní bránu nebo dokonce na hradní nádvoří je zakázán i řádně označeným vozům invalidů.

Upozornění: Policie vozy stojící na tomto parkovišti po celý den monitoruje a pravidelně kontroluje. Neoprávněné parkování je postihováno.

Od první hradní brány stoupá prašná, místy kamenitá cesta k druhé bráně a skrze ni na hlavní nádvoří. Na cestě mnohdy vystupují části skalního masivu, na kterém Karlštejn stojí. Tato skutečnost, stejně jako fakt, že cesta stoupá v mírném kopci nahoru, může vyžadovat asistenci třetí osoby. Povrch nádvoří je tvořen z hladkých kamenů.

Bezbariérová toaleta je umístěna hned u vstupu do budovy Purkrabství v úrovni hlavního nádvoří. Z provozních a bezpečnostních důvodů je však uzamčena. Obraťte se, prosím, na pokladnu, nebo kohokoliv z hradního personálu.

Zvířata

Na Karlštejně se mohou psi pohybovat pouze na vodítku a s košíkem i když je Váš čtyřnohý přítel slušně vychován, nevíte, kdy se na něj vrhne malé dítě... Na nádvoří hradu je především v hlavní sezoně velké množství lidí. Buďme k sobě, prosím, ohleduplní.

Omlouváme se, ale Vašemu domácímu mazlíčkovi bohužel nemůžeme umožnit vstup na prohlídkové okruhy a to ani v tašce. Děkujeme za pochopení.

Cyklisté

Cyklisté mohou při návštěvě Karlštejna odložit svá kola do stojanů umístěných na I. hradním nádvoří. Management hradu se neustále snaží doplňkové služby pro cyklisty vylepšovat. Bude-li to v našich silách, budeme se snažit vyjít Vám ve Vašich potřebách vstříc.

Prosíme tímto všechny cyklisty, aby využívali pro odkládání svých kol místa k tomu určená a neopírali je kupř. o zdi a omítky historických budov, či je nezamykali k historickým zábradlím. Odborné restaurování a rekonstrukce pak vyžadují nemalé částky ze státního rozpočtu. 

Máte-li své kolo vybavené SPD pedály a využíváte-li tak při cyklistice SPD boty, přibalte si, prosím, do batohu také lehké boty na přezutí. SPD boty zanechávají v historických dlažbách a parketách neodstranitelné vrypy a management hradu by byl v takovém případě nucen Vás v zájmu ochrany historických interiérů z prohlídky vyloučit nebo Vám prohlídku neumožnit. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu.

Občerstvení

V novém návštěvnickém centru v budově Purkrabství najdete širokou nabídku nápojů, kávy, cukrovinek, zmrzliny a dalšího občerstvení. Na oběd nebo na večeři si pak můžete zajít do některé z mnoha místních restaurací v podhradí.